skip to Main Content

Sukunimi, etunimet, ammatti, syntymäkunta, puolue, vaalipiiri, edustajan toimikausi, valtioneuvoston jäsenyydet

Aro (e. Käck), Toivo Johannes, toimistonhoitaja, Joroinen, sdp, Mikkelin läänin vaalipiiri (M), 1929 II-1930 I.

Asikainen, Aatami, m mälänhoitaja, Kuopio, t öväen ja pienviljelijäin vaaliliitto 1924–1927, t öväen ja pienviljelijäin puolue 1927–1929, Kuopion läänin läntinen vaalipiiri (K), 1924– 1929.

Asikainen, Albinus (Albin), maanviljelijä, Mikkelin mlk, maalaisliitto, M, 1929 II–1948.

Brander, Uuno Edvard, agronomi, lijohtaja, maanviljel sneuvos, Kitee, kansallinen edist spuolue, Oulun läänin eteläinen vaalipiiri 1924–1927, Mikkelin läänin vaalipiiri 1930 II-1933, 1907– 10, 1911–1917, 1924–1927, 1930 II-1933, maatalousministeri (Ingman) 27.11.1918–17.4.1919, II maatalousministeri (Mantere) 22.12.1928– 16.8.1929.

Enne (e. Enbom), Yrjö Emil, insinööri, pääsihteeri, Tampere, t öväen ja pienviljelijäin puolue 1927–1928, skdl 1954–1961, K, 1927–1928, 1954–1961.

Erich, Rafael Waldemar, professori, ministeri, Turku, kansallinen kokoomus, M, 1919–1924, pääministeri (Erich) 15.3.1920–9.4.1921.

Eronen, Olivier (Oliver), maanviljelijä, Joroinen, sdp, M, 1907– 1918, 1922–1924.

Hakala, Karl (Kalle), sanomalehdentoimittaja, Lempäälä, sdp, M, 1911–1918, 1924–1933, 1934–1947.

Halonen, Toivo Juhana (Toivo J.), pienviljelijä, kunnallisneuvos, Sääminki, sdp, M, 1922–1945.

Hannula, Amanda (Mandi), kansakoulunopettaja, kunnallisneuvos, Huittinen, kansallinen edist spuolue, Mikkelin läänin vaalipiiri 1919–1929, Uudenmaan läänin vaalipiiri 1929–1930, 1936–1945, 1919–1930, 1936–1945.

Hatva (v:een 1928 Hahl), Eero Viljam, agronomi, lijohtaja, maanviljelijä, Iisalmen mlk, maalaisliitto, K, 1910–1914, 1917– 1929, toinen maatalousministeri 17.4.–15.8.1919, 15.8.1919–5.3.1920 ja 15.3.1920–9.4.1921 (vt. elintarvikeministeri 15.3.–26.3.1920), kulkulaitosten ja leisten töiden ministeri 31.5.–22.11.1924.

Heikkinen, Petter Wilhelm (Pekka Ville, P.V.), maanviljelijä, maaherra, ministeri, Nilsiä, maalaisliitto, K, 1919–1922, 1924– 1940, kauppa-ja teollisuusministeri (Sunila) 17.12.1927– 22.12.1928, kauppa-ja teollisuusministeri (Kallio III) 16.8.1929–4.7.1930, apulaismaatalousministeri (Sunila II) 21.3.1931–14.12.1932, maatalousministeri (Kallio IV) 7.10.1936– 12.3.1937, maatalousministeri (Cajander III) 12.3.1937–1.12.1939, maatalousministeri (R ti) 1.12.1939–27.3.1940, maatalousministeri (R ti II) 27.3.1940–15.8.1940.

Heimonen, David (Taavetti), maatalousneuvoja, torppari, säästöpankin kamreeri, Karttula, kansallinen edist spuolue, M, 1917 II–1920.

Heiskanen, Veikko Aleksanteri (V.A.), professori, Kangaslampi, maalaisliitto, M, 1933–1936.

Heljas (v:een 1935 Helenius), Lennart Albert, kirkkoherra, rovasti, Viipuri, maalaisliitto, K, 1939–1958, ministeri sosiaaliministeriössä (Pekkala) 26.3.1946–26.5.1948, opetusministeri (Pekkala) 26.5.1948–29.7.1948, opetusministeri (Kekkonen) 17.3.1950–17.1.1951, opetusministeri (Kekkonen II) 17.1.1951–20.9.1951.

Hiltunen, Onni Alfred, kansaneläkelaitoksen johtaja, J väsk lä, sdp, Kuopion läänin läntinen vaalipiiri 1930–1948 ja 1958–1962, Mikkelin läänin vaalipiiri 1948–1958, 1930 II–1962, pääministerin sijainen (Fagerholm III) 4.12.1958–12.1.1959, valtiovarainministeri (Hackzell) 8.8.1944–20.9.1944 ja (Castren U.) 21.9.1944–16.11.1944, ministeri kulkulaitosten ja leisten töiden ministeriössä (Paasikivi

II) 17.11.1944–16.4.1945, ministeri valtiovarainministeriössä (Paasikivi III), 17.4.1945–25.3.1946, ministeri sosiaaliministeriössä (Paasikivi

III) 14.2.1946–25.3.1946, ministeri kansanhuoltoministeriössä (Paasikivi III) 14.2.1946–25.3.1946, ministeri kulkulaitosten ja leisten töiden ministeriössä (Paasikivi III) 14.2.1946–25.3.1946, ministeri valtiovarainministeriössä (Pekkala) 26.3.1946–28.7.1948, valtiovarainministeri (Fagerholm) 29.7.1948–16.3.1950 ja (Kekkonen

II) 17.1.1951–19.9.1951, kauppa- ja teollisuusministeri (Fagerholm III) 29.8.1958–12.1.1959.

Hirvensalo (v:een 1903 Lagus), Johan Gabriel (Kapri, J.G.), agronomi, osastopäällikkö, maanviljel sneuvos, Iisalmi, nuorsuomalainen puolue 1914–1917, kansallinen edist spuolue 1922–1924, K, 1914–1917 ja 1922–1924.

Hirvensalo (v:een 1903 Lagus), Lars Olof (Lassi Olli, L.O.),

746

agronomi, koulunjohtaja, maanviljel sneuvos, Iisalmi, maalaisliitto, K, 1922–1924, 1930–1951.

Hirvensalo (v:een 1903 Lagus), Vilho, agronomi, pankinjohtaja, maanviljelijä, Iisalmi, kansallinen edist spuolue, K, 1924–1927.

Hirvensalo (v:een 1906 Lagus), Yrjö, apteekkari, tilanomistaja, Varkaus, kansallinen kokoomus, 1938–1939.

Hurtta (v:een 1936 Schreck), Alvar Hjalmar Mikael (Mikko), pormestari, Tampere, kansallinen kokoomus, 1939–1945.

Huttunen, Petter (Pekka), toimitusjohtaja, Iisalmen mlk, sdp, K, 1919–1922.

H vönen, Johan David (Juho Taavetti, J.T.), lakitieteen lisensiaatti, johtaja, Virtasalmi, maalaisliitto, K, 1922–1924.

Hämäläinen, Aleksander (Alex), luennoitsija, Mikkelin mlk, sdp, M, 1930 II-1943.

Jutila, Kustaa Emil, maanviljelijä, Kauhava, maalaisliitto, M, 1927– 1930 ja 1933–1939.

Kananen, JuhoHenrik (Juho Heikki), pienviljelijä, Heinävesi, sdp, M, 1911–1914 ja 1919–1922.

Kariniva (v:een 1906 Rechardt), August Sanfrid, maanviljelijä, Turtola, maalaisliitto, K, 1927–1930.

Kauppinen, Arndt Aarne, pienviljelijä, Rantasalmi, sdp, M, 1919– 1922.

Kinnunen, Juho, seminaarinlehtori, kunnallisneuvos, Rääkk lä, kansallinen kokoomus, M, 1924–1927.

Kirveskoski, Vilho, isännöitsijä, säästöpankinjohtaja, S smä, maalaisliitto, M, 1930 II-1933.

Kivimäki, Toivo Mikael (T.M.), professori, Tarvasjoki, kansallinen edist spuolue, Turun läänin eteläinen vaalipiiri 22.2.1922– 4.9.1922, 1924–1927,1929-1933 ja 1936–1939, Mikkelin läänin vaalipiiri 1933–1936 ja 1939–1940, 1922, 1924–1927 ja 1929–1940, pääministeri (Kivimäki) 14.12.1932–7.10.1936, sisäasiainministeri (Mantere) 22.12.1928–16.8.1929, oikeusministeri (Sunila II) 21.3.1931–14.12.1932.

Komu, Yrjö Aleksanteri, piirisihteeri, asioitsija, Haapavesi, sdp, Oulun läänin eteläinen vaalipiiri 1917, Mikkelin läänin vaalipiiri 1922–1927, 1917 I, 1922–1927.

Komulainen, Juho Petter, kirvesmies, palstatilallinen, Iisalmi, t öväen ja pienviljelijäin vaaliliitto, 1924–1927.

Kontio, Oskar (Oskari), maanviljelijä, Kerimäki, maalaisliitto, M, 1924–1933.

Korhonen, Olli Wilhelm (Ville O.V.), kansakoulunopettaja, Nilsiä, sdp, K, 1919–1922.

Kuokkanen, Erkki Veikko, kihlakunnantuomari, Kuopio, kansallinen kokoomus, M, 1927–1933, sisäasiainministeri (Svinhufvud II) 4.7.1930–21.3.1931.

Kämäräinen, Heikki Ville(Vilho Heikki, V.H.), pienviljelijä, Kiuruvesi, sdp, K, 1939–1945.

Kämäräinen, Kalle Fredrik, maanviljelijä, kunnallisneuvos, Kiuruvesi, maalaisliitto, K, 1930 II-1945, 1954–1962.

Kääriäinen, Heikki, pienviljelijä, Iisalmen mlk, sdp, K, 1910–1917, 1919–1922, 1933–1945.

Lumme (v:een 1906 Lindholm), Frans Albert (Alpo), kansakoulunopettaja, maaherra, Vihti, sdp, M, 1933–1949.

Luostarinen (e. Östring, m öh. Aarnio), Aino Lempi Maria, emäntä, kunnallisneuvoksetar, Savonranta, maalaisliitto, M, 1927–1930, 1936–1953.

Luostarinen, Alpiin Optaatus (Alpo O.), maanviljelijä, kunnallisneuvos, Enonkoski, kansallinen edist spuolue 1922–1927, maalaisliitto 1930–1936, M, 1922–1927, 1930 II–1936.

Luukkonen, Gabriel, kauppias, Juva, sdp, M, 1919–1922.

Löthman-Koponen (v:een 1935 Löthman), Matilda (Tilda) Aurora, kansanopistonjohtaja, talousneuvos, Leppävirta, nuorsuomalainen puolue 1910–1911, 1914–1917, 1917–1919, maalaisliitto 1929–1930, 1933–1945.

Makkonen, Matti, maanviljelijä, Hankasalmi, maalaisliitto, K, 1922–1927.

Malkamäki (e. Sommarberg), Aino Elin, kansakoulunopettaja, kouluneuvos, Iitti, sdp 1922–1929 ja 1933–1958, tpsl 1960–1961, Mikkelin läänin vaalipiiri 1922–1929, Hämeen läänin eteläinen vaalipiiri 1933–1958, Helsingin kaupungin vaalipiiri 1960–1961, 1922–1929, 1933–1958, 1960–1961, sosiaaliministeri (Sukselainen) 2.9.1957–29.11.1957.

Malmivaara (vuoteen 1906 Malmberg), Väinö Rafael, teologian tohtori h.c., piispa, Kiuruvesi, kansallinen kokoomus, K, 1927– 1933.

Mäkelin, Emma (Emmi) Serafa, kätilö, Lappi, Suomen sosialistinen t öväenpuolue, K, 1922–1923.

Liitteet 

747

Liitteet

Mäkeläinen, Onni Aapeli, pienviljelijä, Vesanto, sdp, K, 1933–1945.

Niskanen, Henrik (Heikki), maanviljelijä, kiinteistövälittäjä, Pielavesi, maalaisliitto, M, 1919–1924.

Nissinen, Tatu, agronomi, toiminnanjohtaja, maanviljel sneuvos, Maaninka, kansallinen edist spuolue, 1920–1922.

Nordenstreng, Hulda Maria, liikkeenomistaja, kunnallisneuvos, Mikkeli, kansallinen edist spuolue, M, 1929 II–1930.

Nurminen, Elli Helena, toiminnanjohtaja, sosiaalineuvos, Lempäälä, sdp, K, 1941–1944, 1945–1958.

Nurmiranta (ent. Bovellan), Pekka, sanomalehdentoimittaja, Iisalmi, Suomen sosialistinen t öväenpuolue, K, 1922–1924.

Nuutinen, Taavetti, kirvesmies, piirisihteeri, Karttula, sdp, K, 1930 II–1932.

Paasonen, Armas Johannes, rautatieläinen, Viipuri, sdp, K, 1911– 1917, 1917–1918, 1924–1929, 1930 II-1933, 1936–1945.

Paavilainen, Matts (Matti), maanviljelijä, Räisälä, maalaisliitto, M, 1927–1929.

Pesonen, Edvard, asioitsija, talollinen, S smä, sdp, M, 1933–1939, 1943–1966.

Pesonen, Emil Juhana, maanviljelijä, kunnallisneuvos, herastuomari, Kerimäki, kansallinen kokoomus, M, 1930 II-1933.

Pesonen, Matti, flosofan maisteri, kansakoulujen tarkastaja, kouluneuvos, Sääminki, nuorsuomalainen puolue 1907–1908, kansallinen kokoomus 1922–1924, K, 1907–1908, 1922–1924.

Pitkänen, Taavetti (Taavi), suutari, Kuopion mlk, T öväen ja pienviljelijäin vaaliliitto, K, 25.4.1927–1.9.1927.

Pohjannoro (v:een 1906 Floor), Frans Arvo Ilmari, kirkkoherra, rovasti, Tampere, kansallinen kokoomus, M, 1936–1948.

Pulkkinen, Albin, maaherra, kihlakunnantuomari, Mikkelin mlk, kansallinen edist spuolue, M, 1922–1924.

Pulkkinen, Johannes (Hannes), kansakoulunopettaja, Rautjärvi, Suomen sosialistinen t öväenpuolue, 1922–1924.

Pö hönen, Taavetti (Taavi), kansakoulunopettaja, Suonenjoki, sdp, M, 1919–1922.

Raatikainen, August, maanviljelijä, kunnallisneuvos, Rautalampi, maalaisliitto, K, 1907–1908, 1909–1910, 1917, 1918–1922, 1924–1933, maatalousministeri (Svinhufvud II) 4.7.1930–21.3.1931.

Rantamaa, Antti Johannes (Antti J.), kappalainen, rovasti, Merikarvia, maalaisliitto, M, 1939–1962.

Rautaharju (e. Zitting), Emil Fredrik, maanviljelijä, Nilsiä, kansallinen kokoomus, K, 1930 II–1933.

Ruotsalainen, Paavo, kansakoulunopettaja, maanviljelijä, Sonkajärvi, K, 1929 II–1933.

Ruuskanen, Kustaa, maanviljelijä, kunnallisneuvos, Rantasalmi, kansallinen edist spuolue, M, 1919–1922.

R tkönen, Anna (Anni) Johanna, rouva, Iisalmen mlk, sdp, K 1919– 1922.

Räisänen, Kaarlo Yrjö, sanomalehdentoimittaja, apulaisjohtaja (”Sasu Punanen”), Kuopio, sdp 1930–1941, sosialistinen eduskuntar hmä ”kuutoset” 1941, 1944–1945, skdl 1945–1948, K, 1930 II-1941, 1944–1948.

Saarikivi, L dia (L di) Regina, rouva, Pielavesi, sdp, K, 1919–1922.

Saastamoinen, Armas Herman A.H., toimitusjohtaja, ministeri, Kuopio, kansallinen kokoomus, K, 1924–1926.

Salo, Edvard Asser, hovioikeuden auskultantti, asianajaja, Laukaa, t öväen ja pienviljelijäin puolue, K, 1929 II–1930.

Salonen (e. Lautasalo), Oskar (Oskari), sanomalehdentoimittaja, Kauhajoki, sdp, M, 1933–1934.

Salovaara (v:een 1896 Lundahl), Karl Fredrik (KaarloFreedrikki), kirkkoherra, lääninrovasti, Hämeenlinna, Isänmaallinen kansanliike (IKL), 1936–1939.

Sarlin, Bruno Gustaf Willehad, maaherra, toimitusjohtaja, Viitasaari, kansallinen edist spuolue, Kuopion läänin läntinen vaalipiiri 1919–1920, Vaasan itäinen vaalipiiri 1930–1936 ja 1945–1948, 1919–1920, 1930 II-1936, 1945–1948, sosiaaliministeri (Kivimäki) 31.12.1935–7.10.1936.

Savolainen, Salomon (Salomo), varastonhoitaja, Maaninka, t öväen ja pienviljelijäin puolue, K, 1927–1929 .

Savolainen-Tapaninen (e. Savolainen), Anna (Anni) Henriikka, rouva, Nilsiä, sdp, M, 1908 II-1918, 1924–1927.

Schildt, Wolmar Yrjö Wilhelmi, tilanomistaja, majuri evp, J väsk lä, Isänmaallinen kansanliike (IKL) 1933–1936, maalaisliitto 1939–1945, M, 1933–1936, 1939–1945.

748

Simojoki (v:een Simelius), Lauri Elias, kappalainen, Rautio, isänmaallinen kansanliike (IKL), K, 1933–1939.

Snellman, Johan (Juho), maanviljelijä, Karttula, nuorsuomalainen puolue 1907–1908, 1909–1914, 1917–1918, kansallinen kokoomus 1918–1922, 1907–1908, 1909–1914, 1917–1922.

Soikkeli, Antti Vilho, varastonhoitaja, Kuopio, t öväen ja pienviljelijäin vaaliliitto, K, 1924–1927.

Soininen (v:een 1906 Johnsson), August Mikael, flosofan lisensiaatti, professori, lijohtaja, Kuhmoniemi, suomalainen puolue 1907–1911, kansallinen edist spuolue 1919–1922, M, 1907–1911 ja 1919–1922, kirkollis- ja opetusministeri (Ingman) 27.11.19181– 17.4.1919, kirkollis- ja opetusministeri (Castren K.) 17.4.1919– 14.8.1919, kirkollis- ja opetusministeri (Vennola) 15.8.1919–15.3.1920.

Somersalo (v:een 1906 Sommer), Eva, käsint önopettaja, koulunjohtaja, Tampere, kansallinen kokoomus, M, 1924–1927.

Strengell (e. Renkeli), Pekka, maanviljelijä, Suonenjoki, t öväen ja pienviljelijäin vaaliliitto 1924–1927, t öväen ja pienviljelijäin puolue 1928–1930, K, 1924–1927, 1928–1930.

Svento (v:een 1938 Sventorzetski), Reinhold Konstantin, sanomalehdentoimittaja, ministeri, Pietari, sdp 1922–1945, skdl 1945– 1948, M, 1922–1948, ministeri ulkoasiainministeriössä (Paasikivi

II) 17.11.1944–17.4.1945, ministeri ulkoasiainministeriössä (Paasikivi

III) 17.4.1945–26.3.1946, ministeri ulkoasiainministeriössä (Pekkala) 26.3.1946–30.4.1948.

S rjälä-Eskola (e. S rjälä), Helena, filosofian maisteri, seminaarinlehtori, Heinolan mlk, kansallinen edist spuolue, M, 1936–1939, 1940–1945.

Tainio, David (Taavi), puoluesihteeri, Keuruu, sdp, Turun läänin eteläinen vaalipiiri 1907–1909, 1911–1914, Kuopion läänin läntinen vaalipiiri 1922–1927, Uudenmaan läänin vaalipiiri 1927–1929, 1907–1909, 1911–1914, 1922–1929.

Takala, Juho, kansakoulunopettaja, Ylihärmä, maalaisliitto, K, 1933–1939, 1940–1945.

Tanttu, August, maanviljelijä, Hirvensalmi, nuorsuomalainen puolue 1908–1909, 1910–1917, kansanpuolue 1917–1918, kansallinen kokoomus 1918–1919, 1922–1924, 1908 II-1909, 1910–1917, 1917 II1919, 1922–1924.

Taskinen, Viljam (Vili), maanviljelijä, toimitusjohtaja, Juva, suomalainen puolue 1917, kansallinen edist spuolue 1919, 1920–1922, 1917 I-, 1919–1919, 1920–1922.

Tenhunen, Bruno Armas, sanomalehdentoimittaja, Viipurin mlk, t öväen ja pienviljelijäin vaaliliitto, K, 1.5.1924–1.10.1924.

Tolonen, Johan Fredrik (Juho JussiJ.Fr.), pienviljelijä, asioitsija, Karttula, sdp, M, 1914–1917, 1919–1924, 1927–1951.

Toppinen, Kalle Petter (Pekka), puut ömies, liittosihteeri, Iisalmen mlk, Suomen sosialistinen t öväenpuolue, K, 1922–1924.

Turunen, August (Aukusti), pienviljelijä, Kuopion mlk, t öväen ja pienviljelijäin puolue 1927–1930, skdl 12.7.1948–21.7.1948, K, 1927– 1930, 1948.

Vaarama (v:een 1906 Hallongrén), Edvard (Eetu), flosofan maisteri, rehtori, Karttula, kansallinen kokoomus, K, 1933–1938.

Vainio (e. Karjunen), Ville, liikemies, Rautalampi, sdp 1909–1911, 1919–1920, Suomen sosialistinen t öväenpuolue 1920–1923, 1909 II-1911, 1919–1923.

Valjakka (e. N känen), Hilma Maria, rouva, Pieksämäki, sdp, M, 1919–1930.

Valta, August, isännöitsijä, Pielavesi, sdp, K, 1927–1933, 1941–1944.

Valta, Kalle, pienviljelijä, Lapinlahti, sdp, K, 1927–1930, 1932–1936.

Voionmaa (v:een 1906 Wallin), Kaarle Väinö, professori, senaattori, kansleri, J väsk lä, sdp, Kuopion läänin läntinen vaalipiiri 1919–1922, Hämeen läänin pohjoinen vaalipiiri 1922– 1947, 1919–1947, ulkoasiainministeri (Tanner) 13.12.1926–17.12.1927, kauppa- ja teollisuusministeri (Cajander III) 12.3.1937–1.12.1938, ulkoasiainministeri (Cajander III) 16.11.1938–1.12.1938.

Vuokoski (v:een 1905 Westerberg), Karl William (KaarloViljami, K.V.), maanviljelijä, kunnallisneuvos, Hollola, kansanpuolue 1917– 1918, kansallinen edist spuolue 1918–1927, M, 1917–1922, 1924– 1927.

Väisänen, Heikki, vahtimestari, Lapinlahti, sdp 1917, 1919, t öväen ja pienviljelijäin puolue 1929–1930, Viipurin läänin itäinen vaalipiiri 1917 ja 1919, Kuopion läänin läntinen vaalipiiri 1929–1930, 1917, 1919, 1929–1930.

Zitting, Olli Pekka (O.P.), maanviljelijä, kunnallisneuvos, Nilsiä, kansallinen kokoomus, K, 1926–1927.

Lähde: Suomen kansanedustajat 1907–2000 I–II.

Back To Top